1. Elektrifikovaný
  2. Elektrické na palivové články

Objavte vodíkové vozidlá

PREČO ELEKTRICKÉ PALIVOVÉ ČLÁNKY?

Naše priekopnícke elektrické vozidlá s vodíkovými palivovými článkami sú poháňané špičkovou technológiou a majú potenciál zmeniť spôsob mobility. Môžete svetu priniesť viac než nulové emisie z výfuku a za sebou zanechať len čistú vodu. Pohodlne sa usaďte a vychutnajte si nevšedne dynamickú jazdu, pri ktorej čistíte vzduch nasávaný do systému palivových článkov.

Doplnenie paliva za päť minút

Technológia vodíkových palivových článkov Toyota vyrába elektrinu chemickou reakciou medzi vodíkom a kyslíkom v palivových článkoch, pričom tankovanie je rýchle a jednoduché. Natankovanie vodíkovej nádrže na čerpacej stanici trvá menej ako päť minút, takže môžete znova nasadnúť a užívať si bezproblémovú jazdu.

Neuveriteľný dojazd

Vozidlá Toyota s vodíkovými palivovými článkami využívajú množstvo skvelých inovácií navrhnutých tak, aby ste si čo najviac užili zážitok z jazdy. Naša najnovšia generácia elektrických vozidiel s vodíkovými palivovými článkami – napríklad Toyota Mirai – dokáže prejsť ďalej než akékoľvek iné elektrické vozidlá, takže si užijete až 650 km čistého zážitku z jazdy.

Čistenie ovzdušia pri každej jazde

Revolučná technológia vodíkových palivových článkov od spoločnosti Toyota prináša skutočne nulové emisie. Elektrické vozidlá s vodíkovými palivovými článkami vypúšťajú z výfuku iba zopár kvapiek vody a majú potenciál zmeniť spôsob jazdy a zaistiť čistejšiu mobilitu pre planétu.

Ako to funguje?

Vodíkový pohon je naša budúcnosť. Za posledné desaťročie sa vodík stal spoľahlivým prostriedkom pohonu vozidiel, ktorý môže pomôcť zachovať planétu pre budúce generácie. Nižšie uvedené animácie ukazujú, ako funguje technológia palivových článkov.

Ženieme svet vpred

S predstavením prvého sériovo vyrábaného auta na vodíkový pohon v roku 2014 sme pomocou technológie vodíkových palivových článkov posunuli výfukové emisie na novú úroveň. Táto futuristická vízia čistejšej mobility, ktorá sa už dnes využíva na cestách, nás posúva za hranicu nulového vplyvu.
Zistite viac

Vzrušujúca jazda. Až do vzdialenosti 650 km na jednu nádrž.

Revolučná technológia vodíkových palivových článkov má skutočne nulové emisie – a dlhý dojazd až do 650 km, takže si môžete bez obáv užívať cestu.

Vozidlá Toyota s vodíkovými palivovými článkami prinášajú kultivovanú jazdu s bezkonkurenčným komfortom, dynamikou a odozvou. Očakávajte, že každá cesta bude plná pocitov – inšpirácie, nadšenia a radosti.

Podrobnosti o vodíkovom pohone

Vozidlá Toyota na vodíkový pohon, ktorý bol pôvodne vyvinutý na pohon kozmických lodí, predstavujú ďalšiu generáciu elektrického pohonu. Vodíkové palivové články využívajú chemickú reakciu prostredníctvom špičkových technológií, nie spaľovanie fosílnych palív, vďaka čomu sú lepšie pre životné prostredie. Výsledkom je impozantný výkon a skvelá efektivita.
Zistite viac

Časté otázky

Všetko, čo potrebujete vedieť o elektrických vozidlách s palivovými článkami, ich rozdieloch oproti iným typom áut a ešte viac.

Batériové elektrické vozidlá sú poháňané elektrickou batériou, ktorú je nutné po vybití znova nabiť. Vozidlá s vodíkovými palivovými článkami vyrábajú vlastnú elektrinu prostredníctvom chemickej reakcie v palivovom článku. Vodíkové vozidlá ponúkajú pôsobivý výkon a pohodlnú jazdu na dlhé vzdialenosti – a z výfuku vypúšťajú iba vodu.

Najnovšia generácia elektrických vozidiel Toyota s vodíkovými palivovými článkami dokáže prejsť ďalej než akékoľvek iné elektrické vozidlá – až 650 km na jednu nádrž vodíka, bez emisií.

Vozidlá poháňané vodíkom sa nenabíjajú ako batériové elektrické vozidlá. Namiesto toho vodiči tankujú do svojich áut vodíkový plyn, ktorý sa do vozidla čerpá rovnako bezpečným a známym spôsobom ako palivo do bežných áut s benzínovými alebo naftovými motormi. Rovnaký čas trvá aj tankovanie – plnú nádrž je možné doplniť už za 3 až 5 minút.

Prevádzkové náklady vozidiel s vodíkovými palivovými článkami sú porovnateľné s bežnými benzínovými alebo naftovými vozidlami, pričom podobné sú aj poplatky za palivo a poistenie. Náklady na údržbu sú vo všeobecnosti nižšie, čo znamená, že elektrické vozidlo s vodíkovými palivovými článkami vám môže dokonca ušetriť peniaze. A keďže ide o vozidlá so 100 % nulovými emisiami, môžu vám tiež priniesť oslobodenie od poplatkov za vjazd do centra mnohých európskych miest.

Pokiaľ ide o životnosť, každý palivový článok je navrhnutý tak, aby vydržal celú životnosť vozidla. A pokoj na duši prinesie aj záruka na 100 000 km. Program spätného odberu Toyoty zaisťuje, že keď palivové články dosiahnu koniec svojej životnosti, možno ich znova použiť na iné účely alebo ich bezpečne a zodpovedne recyklovať.

Samotný vodík tvorí 70 % hmoty v známom vesmíre. Nie je preto prekvapením, že manipulácia s ním je skutočne bezpečnejšia ako s benzínom alebo naftou. Toyota ako expert na inovácie s nulovými emisiami strávila mnoho rokov testovaním svojich vozidiel na vodíkový pohon v extrémnych podmienkach a teplotách, aby zaistila, že ich možno používať rovnako bezpečne a spoľahlivo ako ktorýkoľvek iný model. Viacvrstvové vodíkové nádrže od Toyoty sú mimoriadne dobre chránené – sú dokonca také silné, aby odrazili guľku vypálenú z blízkej vzdialenosti. Výsledkom je skutočná istota pre všetkých vodičov.