1. Elektrifikovaný
 2. Elektrické na palivové články

PREČO VODÍKOVÝ PALIVOVÝ ČLÁNOK NA ELEKTRICKÝ POHON?

Tankuje za päť minút

Rýchle a jednoduché tankovanie, technológia vodíkových palivových článkov Electric vyrába elektrickú energiu prostredníctvom chemickej reakcie medzi vodíkom a kyslíkom v zásobníku palivových článkov. Doplnenie vodíkovej nádrže z čerpadla trvá menej ako päť minút, takže sa môžete vrátiť na cestu a vychutnať si plynulú jazdu.

Neuveriteľný dojazd

Elektrické vozidlá Toyota s vodíkovými palivovými článkami sú plné inovácií navrhnutých na maximalizáciu vášho zážitku z jazdy. Naša najnovšia generácia elektrických vozidiel s vodíkovými palivovými článkami - ako napríklad Toyota Mirai - dokáže prejsť väčšiu vzdialenosť ako akýkoľvek iný typ elektrického vozidla a poskytuje až 650 km čistého pôžitku z jazdy.

Čistý vzduch všade, kde jazdíte

Revolučná technológia elektrických vozidiel Toyota s vodíkovými palivovými článkami prináša skutočnú motorizáciu s nulovými emisiami. Elektrické vozidlá s vodíkovými palivovými článkami, ktoré vypúšťajú z výfuku len niekoľko kvapiek vody, majú potenciál zmeniť spôsob jazdy a vytvoriť čistejšiu mobilitu pre planétu.

Ako fungujú vodíkové vozidlá?

Vodíkový pohon je naša budúcnosť. V poslednom desaťročí sa vodík stal dôveryhodným a hlavným prostriedkom pohonu vozidiel, ktorý môže pomôcť zachovať planétu pre ďalšie generácie. Nasledujúce animácie ukazujú, ako funguje elektrická technológia palivových článkov.
 • Tankovanie

  Dopĺňanie paliva je jednoduché. Je rovnako jednoduché a pohodlné ako tankovanie bežného benzínového alebo naftového vozidla, stačí naplniť nádrž vodíkom na špecializovanej vodíkovej čerpacej stanici.

 • Vodík

  Po aktivácii sa vodík uložený v palivovej nádrži zmieša so vzduchom z nasávacej mriežky. Pri tejto chemickej reakcii vzniká elektrina, ktorá poskytuje energiu na nabíjanie batérie a pohon vozidla.

 • Rekuperačné brzdenie

  Pri aktivácii bŕzd sa energia, ktorá by sa zvyčajne minula, namiesto toho presmeruje na doplnenie energie do batérie.

FAQS

Batériové elektromobily sú poháňané batériou, ktorú je potrebné dobíjať, keď sa vybije, zatiaľ čo elektromobily s vodíkovými palivovými článkami vyrábajú vlastnú elektrickú energiu prostredníctvom chemickej reakcie v zásobníku palivových článkov. Vodíkové vozidlá ponúkajú pôsobivý výkon a pohodlné cestovanie na dlhé vzdialenosti - a ich jedinými emisiami je niekoľko kvapiek vody.

Najnovšie elektrické vozidlá Toyota s vodíkovými palivovými článkami sú teraz schopné prejsť väčšiu vzdialenosť ako mnohé iné elektrifikované vozidlá - až 650 km na jednu nádrž vodíka bez emisií.

Elektrické vozidlá s vodíkovými palivovými článkami sa nenabíjajú rovnakým spôsobom ako batériové elektrické vozidlá. Namiesto toho sa tankujú vodíkovým plynom čerpaným rovnakým bezpečným a známym spôsobom ako bežné benzínové alebo naftové modely. Aj tankovanie trvá rovnako dlho - iba 3 až 5 minút na plnú nádrž.

Pri podobných nákladoch na palivo a poistenie sú prevádzkové náklady elektromobilov s vodíkovými palivovými článkami porovnateľné s bežnými benzínovými alebo naftovými vozidlami. Ako vozidlá so 100 % nulovými emisiami však majú nárok na celý rad vládnych stimulov - od zľavy na firemné vozidlá a cestnú daň až po výnimky zo zón s dopravnými zápchami. Navyše nižšie náklady na údržbu znamenajú, že elektrické vozidlo s vodíkovými palivovými článkami vám môže ušetriť peniaze.

Pokiaľ ide o životnosť, každý zásobník palivových článkov je skonštruovaný tak, aby vydržal počas celej životnosti vozidla. A vďaka záruke na 100 000 km a systému spätného odberu Toyota zaručuje, že keď sa životnosť palivového článku blíži ku koncu, môže sa znovu použiť na iné účely alebo sa s ním bezpečne a zodpovedne naloží.

Samotný vodík tvorí 70 % hmoty v známom vesmíre. Nie je teda prekvapením, že je skutočne bezpečnejší ako benzín alebo nafta. Toyota ako odborník na inovácie s nulovými emisiami strávila mnoho rokov testovaním svojich vozidiel na vodíkový pohon v extrémnych podmienkach a teplotách, aby sa uistila, že ich možno používať rovnako bezpečne a spoľahlivo ako akýkoľvek iný model. Viacvrstvové vodíkové nádrže Toyoty sú mimoriadne dobre chránené - sú dokonca dostatočne pevné na to, aby odolali strele vystrelenej z bezprostrednej blízkosti. Výsledkom je skutočný pokoj pre vodičov.

ZÍSKAJTE VIAC ZO SVOJEJ ELEKTRIFIKOVANEJ TOYOTY


 • Online služby MyToyota

  Aplikácia MyToyota pre smartfóny vám pomôže vyťažiť z vašej elektrickej Toyoty s vodíkovými palivovými článkami maximum - od kontroly stavu vozidla až po klimatizovanie/vykurovanie kabíny.


 • Toyota Kanzen

  Cieľom Toyoty je, aby každý aspekt vášho zážitku s elektrickým vozidlom na vodíkové palivové články bol čo najplynulejší a najpohodlnejší. Toyota Kanzen urobí práve to - jeden balík, ktorý obsahuje všetky dôležité prvky*, aby ste si mohli užívať výhody elektrifikovaného vozidla s úplným pokojom.

  *Dostupnosť produktov sa môže líšiť v závislosti od krajiny a miestne ponuky sa môžu na jednotlivých trhoch líšiť. Zákazníkom odporúčame, aby sa informovali v miestnom stredisku Toyota.